יורם אורעד

22.11.21

סיפורו הקודם של יורם אורעד "הסדק שבאוויר" פורסם כאן ב- 20.2.21, ושני מאמרים שלו פורסמו באתר זה במד"בלוג. יורם הוא בעל הבלוג המרתק קסם הטכנולוגיה. כאשר אינו כותב סיפורים או רשומות בבלוג שלו, הוא עוסק בפיתוח תוכניות לימודים ובכתיבת ספרי לימוד בתחום הפיזיקה. לאן מוביל הסיפור שלפנינו? הרבה יותר רחוק ממה שאתם משערים…


מה עוד יכול היה לעשות או לומר? אופיר צפה בעצב בדעיכתה של אמו, כשדמעה של עצב נשרה על לחיה בשוכבה על מיטת חוליה.

"טוב שהזעיקו אותו בעוד מועד כדי שיגיע בזמן להיפרד ממני." חשבה לילך בת התשעים ושבע. עור פניה הבהיר היה מקומט כולו.

"אז זה הכול?" הרהרה. "האם יש איזו משמעות לכל זה, לכל החיים האלה?" למרות שהייתה על סף איבוד הכרה, איבוד ההכרה הסופי, כבר לא סבלה מכאב. התרופות עשו את שלהן. בזיכרונה עלו בעצב האסונות הרבים שפקדו אותה. היא הרהרה בכישלונותיה הרבים בעבודה, בבחירת בני זוג בלתי ראויים, בבחירה גרועה של חברותיה. כישלונות שבאו עליה למרות כישרונותיה הגדולים וגישתה החיובית לחיים. היא חשבה על בנה היחיד, האהוב, שישב וצפה בה עתה ברגעיה האחרונים. הבן היה אחד הדברים הנפלאים היחידים שקרו לה בחייה, הנחמה הגדולה ביותר. מפח הנפש שלה היה גדול כשעזב את כדור הארץ בעקבות הקריירה, למושבה שכוחת אל באחד האסטרואידים. אולי גם בה הייתה האשמה בעזיבתו. היא הרי תמיד הייתה מלאה התלהבות בכל מה שנוגע לחלל ובכל מה שהיה קשור אליו. התלהבותה הדביקה אותו ועוררה בו סקרנות לכוכבים, לטיסות חלל, להישגים המרתקים של האנושות בתחום החלל. לילך זכרה כיצד סיפרה לו על שיגור האסטרונאוטים הראשונים, על החלליות המאוישות הראשונות שהגיעו למאדים, לירחי צדק, לאסטרואידים. התקופה שחלפה מאז עזיבתו הייתה קשה מנשוא. היא לא שכחה שהיו גם תקופות יפות, אך איכשהו הן התמסמסו בתוך המערבולת העצובה שהייתה מנת חלקה ברוב הזמן שחלף מאז עזב.

רגעים לפני שאיבדה את הכרתה עלו בה לפתע זיכרונות צלולים גם מחייה הקודמים, חייה לפני שנולדה.

היא הופתעה. מעולם לא האמינה בגלגול נשמות.

ואז עלו בה זיכרונות מחיים קדומים עוד יותר… ועוד יותר…ועוד יותר.

כשהגלגולים הקודמים המשיכו לדהור בתודעתה נזכרה בכך שזה אכן מהלך הדברים הטבעי…

כן, גלגולים.

ואז נפטרה…

ונולדה כתינוק אפריקאי מקסים, שחום עור.

"לאן כל זה מוביל?" הרהרה רגע אחרי לידתה, מתפלאת על גופה השחום החדש, נדהמת מהגוף התינוקי המתוק בו שהתה עכשיו.

היינריך כלל לא צפה את האסון המתקרב וכלל לא ציפה לו. מירוץ החלליות הקלות שהתנהל במרחב שבין כדור הארץ לבין מאדים נמשך כבר כמה שבועות ועתה קלט לפתע שרוב החלליות המשתתפות בו יגיעו ליעד לפניו. "לא נורא", חשב לעצמו, מתוסכל. ולפתע, ללא כל התראה מוקדמת, ראה באימה כיצד חללית מירוץ קלה מגיעה מאי שם ודוהרת ממש מולו. ברקע נראה כדור הארץ שהיה יעד ההגעה. במקום לדהור הלאה ממנו, היא דהרה לעברו. "מה קורה כאן? עוד הספיק לחשוב בטרם פגעה בו וריסקה את חלליתו לאלפי פיסות קטנות שהתפזרו בתהומות השחור העצומים. שום קול לא נשמע כשהתפזרו הרסיסים לכל עבר בחלל הריק מאוויר. 

היינריך כמעט ולא חש בכאב כשפגעה בו החללית הדוהרת. הוא מת תוך שניות.

ולמרות זאת עלו בתוכו זיכרונות רבים מ…גלגולים קודמים…

הן דהרו בתוכו בתוך שניות ספורות שנדמו לו כזמן רב.

לרגע השתאה, נדהם, עדיין מתקשה לקלוט.

ואז נזכר. "כן, אלה… הגלגולים האלה."

"אלוהים, כמה גלגולים".

"האם הם יסתיימו אי פעם?"

היינריך נולד שוב…

הפעם כתינוקת סקנדינבית בהירת עור.

הוא הביט מסביבו וצפה בפניהם המאושרים של ההורים החדשים.

סשה הביט למטה וחייך בהתרסה בעומדו במרום שמונים ותשע הקומות בגורד השחקים ההולך ונבנה, שעתיד להיתמר לגובה של 194 קומות. שום גדר לא הפרידה בינו לבין התהום בת מאות המטרים הפעורה לרגליו. לא התעורר בו אף חשד קל שבקלים שבעוד רגע קצר יישמט וייפול אליה. הוא ניצב במרומים, בטוח בעצמו. ממה יש לחשוש? הוא הרי היה עובד מיומן ביותר ועתיר שנות ניסיון. מיומנות וניסיון הם שם המשחק כאן, הרהר בשביעות רצון. מעולם לא הכזיבו…וגם לא יכזיבו.

הוא המשיך לחייך כשהרוח העזה שפרצה לפתע משום מקום הדפה אותו וניתקה אותו באבחה חדה מהפיגום עליו ניצב.

סשה מעד וצלל מטה.

ברגעים שחלפו עד שפגע גופו בקרקע חלפו לפניו חייו ומייד אחריהם חייו הקודמים…ומייד לאחר מכן חיים קודמים עוד יותר…

וזה נמשך ונמשך…

עד שפגע בקרקע.

…הוא מת במקום.

התינוק הספרדי שנולד לא היה אחר מאשר הוא עצמו. בתחילה התקשה להבין את המתרחש. חלפו רגעים ארוכים עד שנזכר – זאת המציאות ואין אחרת.

"הם לא נגמרים, הגלגולים האלה". עברה בראשו המחשבה.

שעות ספורות לאחר היוולדם לא זכר איש מהם דבר. הם השתלבו לתוך ישותם החדשה והתחילו חיים חדשים כאילו לא היה לפניהם דבר ולא יהיה אחריהם דבר.

***

מי שהייתה פעם לילך הפכה לילד אפריקאי יפהפה ומוכשר. כשגדל התחיל להתעניין במחשבים וכבר בשנות העשרים שלו הפך לשם דבר בתחום. הוא לא יפסיק להתפתח עד… הגלגול הבא. הילדה הסקנדינבית שהייתה פעם היינריך הפכה לשחקנית מוערכת ודוגמנית מפורסמת. התינוק הספרדי שהיה פעם סשה גדל והפך למתכנת. למרות שלא השיג הישג מרשים כלשהו בחייו, הוא תיפקד כבן זוג נהדר וכאב מסור לשתי בנותיו.

שלושתם ועוד מיליארדים רבים נמצאו עתה בבטנה של ספינת החלל הענקית שעשתה את דרכה חרש חרש בתהומות האפלים אל עבר כוכב היעד, נושאת בקרבה את המוני הנפשות שמילטה לפני רבבות שנים ממערכת השמש הדועכת, המצויה אי שם במרחק כה רב. נקודות אור רבות ריבבו את שמי השְׁחור אך גם הקרוב שבכוכבים נמצא במרחק של טריליוני קילומטרים. מנגנוני המציאות המדומה של הספינה פעלו ללא דופי כבר רבבות שנים והעניקו חיים וירטואליים לכל שוכניה, לכל אחת ואחד מהם. איש מהם לא חש ולא ידע שזוהי מציאות מדומה. הכול תיפקדו בתוכה כאילו הייתה זו מציאות של ממש – פעלו, למדו, בילו, אכלו, שתו, עבדו. גם אם תתרחש תקלה כלשהי בספינת החלל, במנגנוני המציאות המדומה, או במתקן אחר בה, היא תתוקן במהירות על ידי המנגנונים האוטומטיים החכמים שבתוכה, שנבנו לפני שנים רבות מאד. גם אם יתממש הסיכוי האפסי שאלה לא יעמדו במשימתם בשעת הצורך לנוכח בעיה כלשהי, תמיד ניתן יהיה לגייס סיוע מהיר מאחת מאחיותיה, ארבע ספינות החלל הזהות לה. אלה נעו במקביל אליה במרחק של כמה אלפי קילומטרים בלבד. הן יוכלו להושיט עזרה במהירות, לנקוט בזריזות באמצעים להתמודד עם הבעיה על ידי תיקון מנגנוני הספינה או אף החלפתם בחדשים. במקרה הגרוע ביותר יועברו כל מיליארדי הנפשות הספונות בספינת החלל באופן דיגיטלי, אל אחת מהספינות האחיות.

מי שהיה פעם לילך, מי שהייתה פעם היינריך ומי שהיה פעם סשה נמצאו עתה במרחק של טריליוני קילומטרים ממערכת השמש, ואתם עוד מיליארדי נפשות. מערכת השמש שלהם, שעתה כבר לא הייתה ביתם, נעזבה הרחק מאחור במרחבי תהומות השחור. לאחר שהתנפחה השמש שלה והפכה לענק אדום היא בלעה את שני כוכבי הלכת שעליהם שכנה בעבר האנושות. האירוע התרחש חמישה מיליארד שנה לפני המועד הצפוי שבו הייתה עתידה השמש להתנפח לענק אדום. איש לא ידע להסביר מדוע זה קרה. עם זאת, האנושות הייתה בת מזל שהבחינה בכך בעוד מועד. הטכנולוגיה המתקדמת אפשרה לאתר את השינוי הצפוי עשרות שנים לפני שהחל להתרחש בפועל, דבר שהעניק מספיק זמן להיערך לקראתו בעוד מועד.

שם, לפניהם, במרחק שנות אור רבות, זַהָר כוכב היעד שנבחר, זמן רב לפני שהספינה עזבה את מערכת השמש. הוא המתין להם, למיליארדי הנפשות האגורות כרגע בספינה באופן דיגיטלי, נפשות ללא גוף, ללא פנים וללא צורה. הכול בו כבר היה מוכן לקראת בואן. ליתר דיוק, לא הכוכב עצמו היה יעדם אלא שלושה כוכבי לכת המקיפים אותו, שנבחרו מראש לפני דורות רבים מאד, שלושה כוכבי לכת מתוך אחד עשר המקיפים את הכוכב. מי שהיה פעם לילך, מי שהייתה פעם היינריך, מי שהיה פעם סשה ומיליארדי הנפשות הנוספות שבספינת החלל יגיעו אליהם ויחיו בהם ביום מן הימים. זה יקרה, גם אם רק בעוד רבבות רבות של שנים. ספינות החלל הרובוטיות המשוכללות שהגיעו אל כוכבי הלכת לפני זמן כה רב ידאגו לכך באמצעות המערכות הרובוטיות שלהן ובאמצעות האינטליגנציה המלאכותית המשוכללת שלהן, שתתכנן את כל הפעולות ותפקח עליהן. די והותר זמן לפני הגעת ספינת החלל, ייבנו המגורים, המבנים הציבוריים, מקומות הבילוי, הפארקים וכל דבר נחוץ אחר.

כשתגיע הספינה ליעדה יָעָטוּ הנפשות שבקרבה גופים שיִבָּנוּ מחומרים המצויים בכוכבי הלכת החדשים. יהיו אלה גופים חדשים, יפים, רעננים…

…ונצחיים.

חרש חרש, בתוך תהומות האופל הפעורים לפניה, המשיכה לנוע ספינת החלל במהירות עצומה אל יעדה.

היא תגיע אליו בעוד ארבע מאות אלף שנה…


קרדיט איורים: איור 1 איור 2

תגובות

השאר תגובה

דילוג לתוכן