גיא חסון 14.6.2021

סיפור זה הוא חלק ב' של הסיפור "צריך ערבי", אשר פורסם כאן ב-24.5.2021. מומלץ לקרוא את חלק א' לפני קריאת הסיפור שלפניכם…


"צריך יהודי," אומר ג'מיל.

חמישה אנשים התכנסו בחדר הישיבות במשרד של 'כוח-על בע"מ' בחיפה. ג'מיל, מוחמד, סאלם, וסמירה יושבים סביב השולחן. ג'מיל נשען לאחור, עם הרגליים על השולחן. ג'יהאד, המנכ"ל, יושב על השולחן, רגליים על אחד הכיסאות המסתובבים. חמש כוסות קפה חמות נחות על השולחן.

"מה זאת אומרת?" שואל ג'יהאד.

'כוח-על בע"מ' כבר הוציאו לאור ובהצלחה חמש סדרות קומיקס פלשתינאיות מקוריות, ועכשיו כולם הגיעו לסיעור מוחות על גיבור העל הבא שלהם.

"צריך גיבור על יהודי," מסביר ג'מיל. "דאגנו שבקבוצת גיבורי העל שלנו יהיה גיבור על פלשתינאי מהדור שנלחם וניצח במלחמת השחרור, גיבור על שהיה בפזורה וחזר, גיבור על מוסלמי, גיבור על נוצרי, גיבור על בדואי, גיבור על דרוזי…"

"גיבורות על!" אומרת סמירה.

"שתי גיבורות על, כמובן. אחת בקבוצה, אחת לגיבוי," מסכם מוחמד.

"יש לנו אפילו גיבורת על אחת מלאה,"  מזכיר סאלם.

"ככה צריך," סמירה לוגמת מהקפה שלה.

"אז אני אומר שצריך גם יהודי. יהודי פלשתינאי, מהרשות התל-אביבית. ביחד הם יתנו תמונה מלאה של פלשתין."

"רגע," מיקי לא אוהב את הרעיון. "אבל למה לעצור ביהודי מהרשות התל-אביבית? למה לא גיבור על יהודי אמריקאי? או גיבור על דור שלישי לניצול שואה? או יהודי תימני? או יהודי מרוקאי? או יהודי אשכנזי? או…"

"בוא, בוא, בוא לא נגזים," סאלם מרים שתי ידיים בתנועה שאומרת 'עצור'. "אנחנו לא ניצור כמה גיבורי על יהודיים. יש גבול. מה שאנחנו צריכים זה אחד. יהודי פלשתינאי. זה ייצג את כולם."

"תנו לג'מיל לדבר," אומר ג'יהאד. " קדימה, זרוק רעיונות."

"זה מאוד פשוט. גיבור העל יציל פלשתינאים, כלומר ערבים. והוא יצטרך להתמודד עם דעות קדומות של אנשים למרות שהוא כרגע הציל אותם."

https://comicsalliance.com/the-awesome-powers-of-the-jewish-hero-corps

"מעניין, מעניין… " ג'יהאד אומר, אבל ברור שהוא רוצה עוד.

"אנשים יתחילו לפחד שהוא חזק מדיי, שהוא ינצל את הכוח שלו לרעה, ואולי אפילו יהיו כמה גיליונות שבהם ממשלת פלשתין תתחיל לצוד אותו."

"אוקיי. אוקיי. אני רואה בזה הרבה פוטנציאל." ג'יהאד יורד מהשולחן ומתיישב על הכיסא. "ותהיה לנו אמירה! אנחנו יכולים להשתמש בו כדי לגרום לפלשתינאים לראות שגם יהודים הם… אה… חיוביים."

"או שיהודים יכולים להיות טובי לב."

"או שיהודים יכולים להיות גיבורים."

שקט משתרר בחדר. העיניים של כולם נופלות.

"זה קצת קיצוני מדיי," ג'יהאד אומר בקול שקול אחרי כמה שניות. "צריך ללכת פה קצת בין הטיפות ולא להגזים. יש דברים שהקהל שלנו פשוט לא יהיה מסוגל לקבל. אנחנו רוצים להיות מהפכניים אבל לא שיחרימו אותנו. גיבור על יהודי פלשתינאי זה מספיק חזק, מהפכני, מעורר סערה. אבל צריך לשים לב לא לקרוא לו גיבור. אלא 'מחוזק' או 'בעל כוחות' או משהו כזה. זה פתיר. זה מוצא חן בעיניי."

כולם מהנהנים. כולם מעריכים את היכולת של ג'יהאד להצביע בדיוק על הבעיה.

"אולי מה שצריך זה בוגד," אומר מוחמד.

"תסביר את עצמך," ג'יהאד מצביע עליו.

"תאר לעצמך שגיבור העל היהודי התחיל למעשה כמישהו שהיהודים נתנו לו כוחות. המטרה שלו, זאת אומרת שלו ושלהם היא שהוא יהרוס את הפלשתינאים. זאת אומרת, את הערבים. זאת אומרת, את המדינה. אבל אחרי שהוא יקבל כוחות, תוך איזה גיליון או שניים, הוא יבין את הטעות שלו ויהפוך לגיבור על פרו-פלשתינאי."

"המממ…" ג'יהאד מקשיב וחושב.

"רגע. לא סיימתי. ואז, אחרי כמה זמן, יהיה איזה קטע שיהודים ינסו לשכנע אותו להחליף צד בחזרה. ואז זה ייראה כאילו הוא יסכים. הוא לגמרי יבגוד! ואחרי כמה גיליונות נחשוף שהוא למעשה היה סוכן כפול. הוא עבד עליהם והציל את כולנו!"

"אוקיי. אוקיי. ראינו כבר דברים כאלה, אם כי לא על הסכסוך שלנו. עוד רעיונות?"  ג'יהאד מסתכל סביבו.

"לי יש," אומרת סמירה. " אני לא חושבת שזה הסיפור. בואו נשתמש בקבוצת גיבורי העל הפלשתינאים שכבר יש לנו. עכשיו מה שצריך זה שהם יגלו שגם ליהודים יש קבוצה משלהם של אנשים עם כוחות. והם הרעים. והם סכנה אמיתית לארץ. ואז יקום גיבור על פלשתינאי יהודי והוא יגשר בין הקבוצות. הוא יגרום לקבוצה היהודית להבין את הטעות שלה וככה הוא יביא לשלום בין הקבוצות. אלגוריה שכזאת."

"הממ… גישה מעניינת. שונה ומעניינת." ג'יהאד מהנהן. אבל עדיין אין בו את ההתלהבות שאומרת שזה הרעיון שהוא יקבל.

"רגע רגע רגע!" סאלם נעמד פתאום. "אפשר ללכת עם הקטע הזה ממש רחוק!"

"אני מקשיב."

"אפשר לעשות סידרה שבה גיבור על יהודי נאלץ לעבוד עם גיבור על של המתנחלים." כולם הכירו את המתנחלים. זוהי קבוצה שמספריה הולכים וגדלים, שמאמינה שגם המובלעות היהודיות שייכות למדינה הפלשתינאית. כבר עשרות שנים שהם מנסים להקים יישובים בתוך טריטוריה יהודית כדי לשנות עובדות בשטח. "ובסופו של דבר הם הופכים להיות החברים הכי טובים. לא שהם יודו בזה, אבל כל אחד יהיה מוכן להקריב את עצמו בשביל השני."

יש המהומים מכל כיוון. הרעיון הזה מצא חן בעיניי כל הכותבים בחדר.

"יש בזה דרמה," ג'יהאד חושב בקול רם, "סכסוך נצחי בין הדמויות, ואינסוף סיפורים שאפשר ליצור מזה. זה טוב!"

"וככה," היד של סאלם מתופפת על השולחן שלפניו מרוב התלהבות. "הקהל שלנו הוא לא רק שמאלנים אלא גם ימנים, שיראו את עצמם בגיבור העל הפלשתינאי!"

"קהל רחב יותר. יפה, יפה. רעיון טוב!"

"הימנים הם אלה שיקנו את רוב הגיליונות על גיבור על היהודי!"

חמשת הכותבים בחדר צוחקים על האירוניה.

"רגע, רגע, רגע," ג'יהאד מרים יד. "אנחנו יכולים למכור גיליונות לימנים, אבל לא מספיק אנשים יקנו, כי הרי לא משנה מה נעשה יגידו שאנחנו שמאלנים. אבל אם אנחנו חושבים על זה מבחינת קהל חדש…" הוא פתאום מרים את העיניים. "אוקיי! אנחנו חייבים להתייחס לעוצמה, למשמעות שיש לגיבורי על בעיני הקוראים! כל קורא או קוראת מרגישים שגיבור על שדומה להם מייצג אותם! גיבור על יהודי צריך לדבר אל האוכלוסייה היהודית פלשתינאית, לא רק לערבים. הוא צריך להעלות בעיות פנימיות שלהם, כי הרי לא חסר. כפייה דתית, למשל, זה משהו שדורש טיפול. אלימות כלפי נשים. ועוד ועוד. אנחנו צריכים לכתוב סדרה על הגיבור הזה שמיועדת אך ורק ליהודים פלשתינאים! גם אם תקחו רק אחוז קטן מהאוכלוסיה, כי הרי לא כולם ירצו לקרוא קומיקס, זה עדיין מאה אלף, חמישים אלף קוראים פוטנציאליים לכל גיליון! זה יהיה רב המכר שלנו! ואין מי שיתחרה בנו! אין עוד גיבור על יהודי!"

ג'יהאד מהנהן לעצמו. הוא מתלהב, ובו זמנית שוקל את הרעיון מכל זווית.

כולם שותקים, מחכים לראות מה תהיה המסקנה שלו.

"אהבתי," ג'יהאד מצהיר לבסוף. "זה מה שנעשה!"

כולם מהנהנים.

"אבל, אה, מי יכתוב את זה?" שואל ג'מיל. "אישית אני לא חושב שאני יודע מספיק על המצב של, אה, יהודי פלשתין."

"אני טובה במחקר," מציעה סמירה. "אולי אני אכתוב את זה?" היא בוהה בקיר וחושבת. "אבל אחרי זה להתמודד על כל התגובות מהחברה היהודית… אני לא בטוחה ש…"

ג'יהאד מרים יד וסמירה משתתקת. "מחקר לא מספיק. מחקר אף פעם לא יהיה אמין כמו מישהו שבאמת חי שם. הממ… צריך יהודי. בצוות. צריך כותב יהודי."

כולם מהנהנים.

ג'יהאד מרים ראש ונאנח. "אבל יש לנו תקציב רק לארבעה כותבים חוץ ממני."

ג'מיל, מוחמד, סאלם, ג'יהאד וסמירה מסתכלים זה על זה.

ג'יהאד נשען לאחור והפנים שלו מחמיצות. "על מי אנחנו עובדים? בחיים לא יקבלו סידרה על גיבור על יהודי. לא נצליח למכור שלושה גליונות. חבל על הזמן שלנו."

כולם מהנהנים.

"לא צריך יהודי," ג'יהאד אומר.

"לא צריך יהודי," מסכים ג'מיל. "סגור."

– סוף –

אבל, למעשה, הסיפור לא נגמר. ההמשך הוא בחלק א'.

תגובות

1 תגובות

 • Sylvester
  On פברואר 27, 2024 9:08 am 0Likes

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so
  I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything.
  Do you have any tips for first-time blog writers?

  I'd definitely appreciate it.

  Visit my web blog :: buy real cialis online

השאר תגובה

דילוג לתוכן