גיא חסון                                                  24.5.2021

זהו סיפורו הרביעי של גיא חסון שפורסם באתר זה, והשמחה רבה. גיא אומר שהרעיון לסיפור נולד מזמן, אחרי שמישהו שאל אותו מדוע כמעט ואין מד"ב/פנטסיה פוליטיים בארץ. כעת הרעיון הבשיל – לא בלי קשר ל"מצב" שחווינו לא מזמן…


"צריך עֲרָבִי," אומר דור.

חמישה אנשים התכנסו בחדר הישיבות במשרד של 'כוח-על בע"מ' בתל אביב. דור, אמיר, מיקי ונועה יושבים סביב השולחן. דור נשען לאחור, עם הרגליים על השולחן. יובל, המנכ"ל, יושב על השולחן, רגליים על אחד הכיסאות המסתובבים. חמש כוסות קפה חמות נחות על השולחן.

"מה זאת אומרת?" שואל יובל.

'כוח-על בע"מ' כבר הוציאו לאור ובהצלחה חמש סדרות קומיקס ישראליות מקוריות, ועכשיו כולם הגיעו לסיעור מוחות על גיבור העל הבא שלהם.

"צריך גיבור על ערבי ישראלי," מסביר דור. "דאגנו שבקבוצת גיבורי העל שלנו יהיה גיבור על מזרחי, גיבור על אשכנזי, גיבור על תימני…"

"גיבורות על!" אומרת נועה.

"שתי גיבורות על, כמובן. אחת בקבוצה, אחת לגיבוי," מסכם מיקי.

"יש לנו אפילו גיבורת על אחת מלאה,"  מזכיר אמיר.

"ככה צריך," נועה לוגמת מהקפה שלה.

"אז אני אומר שצריך גם ערבי. ערבי ישראלי. ביחד הם יתנו תמונה מלאה של ישראל."

"רגע," מיקי לא אוהב את הרעיון. "אבל למה לעצור בערבי ישראלי? למה לא גיבור על בדואי? או דרוזי? או פלשתיני. כלומר, מהשטחים."

"בוא, בוא, בוא לא נגזים," אמיר מרים שתי ידיים בתנועה שאומרת 'עצור'. "אנחנו לא ניצור כמה גיבורי על ערבים. יש גבול. מה שאנחנו צריכים זה אחד. ערבי ישראלי. זה ייצג את כולם."

"תנו לדור לדבר," אומר יובל. " קדימה, זרוק רעיונות."

"זה מאוד פשוט. גיבור העל יציל ישראלים. זאת אומרת, יהודים. והוא יצטרך להתמודד עם דעות קדומות של אנשים למרות שהוא כרגע הציל אותם."

"מעניין, מעניין… " יובל אומר, אבל ברור שהוא רוצה עוד.

"אנשים יתחילו לפחד שהוא חזק מדיי, שהוא ינצל את הכוח שלו לרעה, ואולי אפילו יהיו כמה גיליונות שבהם ממשלת ישראל תתחיל לצוד אותו."

"אוקיי. אוקיי. אני רואה בזה הרבה פוטנציאל." יובל יורד מהשולחן ומתיישב על הכיסא. "ותהיה לנו אמירה! אנחנו יכולים להשתמש בו כדי לגרום ליהודים לראות שגם ערבים הם… אה… חיוביים."

"או שערבים יכולים להיות טובי לב."

"או שערבים יכולים להיות גיבורים."

שקט משתרר בחדר. העיניים של כולם נופלות.

"זה קצת קיצוני מדיי," יובל אומר בקול שקול אחרי כמה שניות. "צריך ללכת פה קצת בין הטיפות ולא להגזים. יש דברים שהקהל שלנו פשוט לא יהיה מסוגל לקבל. אנחנו רוצים להיות מהפכניים אבל לא שיחרימו אותנו. גיבור על ערבי ישראלי זה מספיק חזק, מהפכני, מעורר סערה. אבל צריך לשים לב לא לקרוא לו גיבור. אלא 'מחוזק' או 'בעל כוחות' או משהו כזה. זה פתיר. זה מוצא חן בעיניי."  

כולם מהנהנים. כולם מעריכים את היכולת של יובל להצביע בדיוק על הבעיה.

"אולי מה שצריך זה בוגד," אומר אמיר.

"תסביר את עצמך," יובל מצביע עליו.

"תאר לעצמך שגיבור העל הערבי התחיל למעשה כמישהו שהערבים נתנו לו כוחות. המטרה שלו, זאת אומרת שלו ושלהם היא שהוא יהרוס את הישראלים. זאת אומרת, את היהודים. זאת אומרת, את המדינה. אבל אחרי שהוא יקבל כוחות, תוך איזה גיליון או שניים, הוא יבין את הטעות שלו ויהפוך לגיבור על ערבי ציוני."

"המממ…" יובל מקשיב וחושב.

"רגע. לא סיימתי. ואז, אחרי כמה זמן, יהיה איזה קטע שפלשתינאים ינסו לשכנע אותו להחליף צד בחזרה. ואז זה ייראה כאילו הוא יסכים. הוא לגמרי יבגוד! ואחרי כמה גיליונות נחשוף שהוא למעשה היה סוכן כפול. הוא עבד עליהם והציל את כולנו!"

"אוקיי. אוקיי. ראינו כבר דברים כאלה, אם כי לא על הסכסוך שלנו. עוד רעיונות?"  יובל מסתכל סביבו.

"לי יש," אומרת נועה. " אני לא חושבת שזה הסיפור. בואו נשתמש בקבוצת גיבורי העל הישראלים שכבר יש לנו. עכשיו מה שצריך זה שהם יגלו שגם לפלשתינאים יש קבוצה משלהם של אנשים עם כוחות. והם הרעים. והם סכנה אמיתית לארץ. ואז יקום גיבור על ערבי ישראלי והוא יגשר בין הקבוצות. הוא יגרום לקבוצה הפלשתינאית להבין את הטעות שלה וככה הוא יביא לשלום בין הקבוצות. אלגוריה שכזאת."

"הממ… גישה מעניינת. שונה ומעניינת." יובל מהנהן. אבל עדיין אין בו את ההתלהבות שאומרת שזה הרעיון שהוא יקבל.

"רגע רגע רגע!" מיקי נעמד פתאום. "אפשר ללכת עם הקטע הזה ממש רחוק!"

"אני מקשיב."

"אפשר לעשות סידרה שבה גיבור על ערבי נאלץ לעבוד עם גיבור על ימני קיצוני, ובסופו של דבר הם הופכים להיות החברים הכי טובים. לא שהם יודו בזה, אבל כל אחד יהיה מוכן להקריב את עצמו בשביל השני."

יש המהומים מכל כיוון. הרעיון הזה מצא חן בעיניי כל הכותבים בחדר.

"יש בזה דרמה," יובל חושב בקול רם, "סכסוך נצחי בין הדמויות, ואינסוף סיפורים שאפשר ליצור מזה. זה טוב!"

"וככה," היד של מיקי מתופפת על השולחן שלפניו מרוב התלהבות. "הקהל שלנו הוא לא רק שמאלנים אלא גם ימנים, שיראו את עצמם בגיבור העל היהודי!"

"קהל רחב יותר. יפה, יפה. רעיון טוב!"

"הימנים הם אלה שיקנו את רוב הגיליונות על גיבור על הערבי!"

חמשת הכותבים בחדר צוחקים על האירוניה.

"רגע, רגע, רגע," יובל מרים יד. "אנחנו יכולים למכור גיליונות לימנים, אבל לא מספיק אנשים יקנו, כי הרי לא משנה מה נעשה יגידו שאנחנו שמאלנים. אבל אם אנחנו חושבים על זה מבחינת קהל חדש…" הוא פתאום מרים את העיניים. "אוקיי! אנחנו חייבים להתייחס לעוצמה, למשמעות שיש לגיבורי על בעיני הקוראים! כל קורא או קוראת מרגישים שגיבור על שדומה להם מייצג אותם! גיבור על ערבי צריך לדבר אל האוכלוסייה הערבית ישראלית, לא ליהודים. הוא צריך להעלות בעיות פנימיות שלהם, כי הרי לא חסר. זכויות נשים, למשל, זה משהו שדורש טיפול. אלימות בתוך המשפחה. ועוד ועוד. אנחנו צריכים לכתוב סדרה על הגיבור הזה שמיועדת אך ורק לערבים ישראלים! גם אם תקחו רק אחוז קטן מהאוכלוסיה, כי הרי לא כולם ירצו לקרוא קומיקס, זה עדיין מאה אלף, חמישים אלף קוראים פוטנציאליים לכל גיליון! זה יהיה רב המכר שלנו! ואין מי שיתחרה בנו! אין עוד גיבור על ערבי ישראלי!"

יובל מהנהן לעצמו. הוא מתלהב, ובו זמנית שוקל את הרעיון מכל זווית.

כולם שותקים, מחכים לראות מה תהיה המסקנה שלו.

"אהבתי," יובל מצהיר לבסוף. "זה מה שנעשה!"

כולם מהנהנים.

"אבל, אה, מי יכתוב את זה?" שואל דור. "אישית אני לא חושב שאני יודע מספיק על המצב של, אה, ערביי ישראל."

"אני טובה במחקר," מציעה נועה. "אולי אני אכתוב את זה?" היא בוהה בקיר וחושבת. "אבל אחרי זה להתמודד על כל התגובות מהחברה הערבית… אני לא בטוחה ש…"

יובל מרים יד ונועה משתתקת. "מחקר לא מספיק. מחקר אף פעם לא יהיה אמין כמו מישהו שבאמת חי שם. הממ… צריך ערבי. בצוות. צריך כותב ערבי."

כולם מהנהנים.

יובל מרים ראש ונאנח. "אבל יש לנו תקציב רק לארבעה כותבים חוץ ממני."

דור, אמיר, מיקי, נועה ויובל מסתכלים זה על זה.

יובל נשען לאחור והפנים שלו מחמיצות. "על מי אנחנו עובדים? בחיים לא יקבלו סידרה על גיבור על ערבי. לא נצליח למכור שלושה גליונות. חבל על הזמן שלנו."

כולם מהנהנים.

"לא צריך ערבי," דור אומר.

"לא צריך ערבי," מסכים יובל. "סגור."


מקור האיור: https://twitter.com/arabnews/status/1049600422606979072?lang=en

תגובות

1 תגובות

  • רן
    On יוני 6, 2021 11:25 am 0Likes

    אתם מודעים לזה שזה לא סיפור מד"ב או פנטזיה, כן? אפילו לא סיפור גיבורי על, או פנטזיה מודרנית. אם הם היו מעסיקים כותב ערבי אולי הייתי קורא לזה ספרות ספקולטיבית, אבל זה פשוט תיעוד שגרתי ואפור של דברים שללא ספק קרו, בצורה זו או אחרת, בהרבה חברות שמוציאות קומיקסים במדינה שיש בה קונפליקט עם מיעוטים, בין אם שחורים, ארמנים או ערבים.
    נגיד, סיפור על כותב קומיקס פלסטינאי ביום וגיבור על פלסטינאי בלילה, שמנסה לגרום לחברה שהוא עובד בה ליצור גיבור על ערבי – זה יהיה מעניין. אבל צריך כותב פלסטינאי שיכתוב אותו. מה שיש כאן זו רק כותרת פרובוקטיבית.

השאר תגובה

דילוג לתוכן