שמואל אבינעם                                      9.8.2021 (במקור: אלול תרצ"ט)

והפעם – משהו שונה לגמרי. קול (נשכח) מהעבר. סביר להניח שמעולם לא נתקלתם בספר בשם ״מתוך ההפכה – הבינקולעדים וקורותיהם״, ספר מדע-בדיוני עברי שיצא לאור בפלשתינה-א"י בחודש אלול תרצ"ט, שנת 1939! גם על המחבר כנראה לא שמעתם: שמואל אבינעם. לא ברור עד כמה זכה הספר לתפוצה ועניין כשפורסם (מישהו יודע?) אבל מאז בוודאי נשכח. מי ש"גילה" אותו לפני כמה שנים בחנות לספרים משומשים היה "אזרח הרשת" תומר ליכטש. לאחרונה הוא שיתף את תגליתו בפייסבוק, וכך גילינו את האוצר האבוד. תודה רבה, תומר!

הספר לא קל, מורכב, ודי קשה (לפחות לכותב שורות אלה) לעקוב אחר חוט מחשבתו של המחבר. מה אין שם: פילוסופיה, דת, ציונות, מדע, חלומות, מסע במרחבי הגלקסיה ובתוך הגוף, ויצורים זערוריים פלאיים – הבינקולעדים! (מלשון בין-קול-עד). מצמררת האזהרה מפני שואה מתקרבת (המילה "שואה" מופיעה במפורש) – במיוחד כשחושבים על עיתוי פרסומו של הספר – ממש עם פרוץ מלחמת העולם השנייה. הנה קטע מהעמוד האחרון "עם סיום הדפסת הספר" (מצמרר כבר אמרנו?):

"צחוק הגורל האכזרי. בה בשעה שהדף האחרון של הספר יצא מתחת מכבש הדפוס, פרצה מלחמת עולם חדשה, ותוצאותיה מי ישורן! בספר תולדות האדם הולך ונשנה עוד פרק שחור ונורא מקורות הבינקולעדים לפני חורבנם. הזאת היא התחלת הקץ הנורא?! לא! לא זאת היא המלחמה האחרונה שהשמידה את גזע הבינקולעדים! זוהי רק מערכה אכזרית אחרונה של משטר הזדון, אזהרה אחרונה לעמים להתאחד ולהתלכד…"

אנו מביאים כאן את תוכן העניינים של הספר, וסריקות (מתנצלים על האיכות הנמוכה) של חלק מהפרק שכותרתו "מה למטה", שעיקרו קורות הבינקולעדים ואזהרתם למין האנושי.
כדי לקדם את ההוצאה העצמאית של הספר (כאמור, בשנת 1939) פעלה קבוצת אנשים בשם "החוג", מן הסתם ידידיו של המחבר. הנה עלון* שפרסם "החוג" כדי לקדם את הספר:

*תודה לתומר ליכטש על סריקת העלון, כמו גם על הסריקה האיכותית של כריכת הספר.

תגובות

השאר תגובה

דילוג לתוכן