גיא חסון                            18.12.2020

מתוך הספר 'לדגדג פרפרים'

תרגום: נועה גורדון

גיא חסון הוא סופר מד"ב ופנסיה, שכותב באנגלית ומתורגם לעברית. ששה מתוך ארבעה מספריו יצאו לאור בעברית: 'התאומה', 'מציאות: המשחק', 'מחשבות נסתרות' ו-'לדגדג פרפרים'. סיפוריו הקצרים תורגמו לשבע שפות ושניים מהם זכו בפרס גפן בקטגוריית 'הסיפור הקצר הטוב ביותר של השנה'. גיא כתב וביים סרט מד"ב בעברית בשם 'לב של אבן' ואת סדרת האינטרנט באנגלית 'The Indestructibles'. בימים אלה הוא עובד על סדרת ספרי פנטסיה המבוססת על סדרת הספרים הגרפיים שלו, 'אבודה בחלומות'.

אתר:  http://guyhasson.com


לפני כמה מאות שנים, היו למדענים בעיר הבירה של ארץ כל האגדות שלוש אופנות עיקריות. אחת: כולם הסתובבו כשטלסקופ תלוי על צווארם. שתיים: שערם חייב היה להיות לבן. שלוש: הם סירבו לנקוט עמדה או להגיע להחלטה בכל נושא שהוא. המדען הידוע ביותר באותה תקופה היה רגל-מרובעת ראש-מרובע לחיים-מרובעות, או בקיצור, המדען רגל-מרובעת. הטלסקופ שלו היה הכי גדול, השיער שלו היה הכי לבן וחשוב מכול, אף פעם בחייו הוא לא הגיע להחלטה בשום נושא.

פעם אחת זימן אליו המלך את המדען רגל-מרובעת. המדען רגל-מרובעת לא החליט לבוא ולא החליט שלא לבוא. הוא פשוט לא עשה כלום.

יום לאחר מכן הופיעו שומרים בפתח דלתו של המדען ולקחו אותו אל המלך. המדען רגל-מרובעת השתחווה לפני המלך והסביר את הסיבה לכך שלא בא. למשמע ההסבר של המדען רגל-מרובעת, בערו לחייו של המלך בזעם. בזעם שמעבר לגבולות ההיגיון, הוא השליך את המדען אל כלא הטירה למשך שבוע.

בעת שהותו בכלא לא הצליח המדען רגל-מרובעת להבין מדוע הגיע לשם, למרות העובדה שלא עשה כלום.

ואז, באמצע הלילה, הבין המדען רגל-מרובעת שלא לעשות כלום הוא בכל זאת לעשות משהו. אחרת לעולם לא היה מושלך לבית הסוהר. משהו נוצר מתוך עשיית כלום! וזה יכול להיות מקור ליצירת אנרגיה!

הייתה זו תגלית מדעית חשובה.

המדען רגל-מרובעת תכנן מכונה.

בתחתית המכונה היו מאה אנשים שלא עשו כלום. בראש המכונה היה גלגל שהסתובב ויצר חשמל. המדען רגל-מרובעת גילה שמאה אנשים שלא עושים כלום יכולים לייצר די חשמל כדי להאיר את עיר הבירה במשך יום שלם!

באותו הזמן, המדען השני בחשיבותו בעיר הבירה גילה תגלית אחרת. שמו היה רגל-עגולה ראש-עגול לחיים-עגולות, או בקיצור, המדען רגל-עגולה. על צווארו של המדען רגל-עגולה היה תלוי הטלסקופ השני בגודלו, ושערו היה השני בלובנו מכל המדענים. ודבר אחד אחרון, אף שהיה טוב בלא לעשות כלום, הוא היה טוב עוד יותר בלא להגיד כלום.

יום אחד ביקשה אשתו של המדען רגל-עגולה שיגיד לה אם היא יפה. המדען רגל-עגולה לא אמר כלום.

היא שאלה אותו שוב. הוא שוב לא אמר כלום. היא שאלה אותו בפעם השלישית, וגם בפעם השלישית הוא לא אמר כלום.

בשלב זה היא השליכה כיסא על ראשו.

מאוחר יותר באותו לילה הבין המדען רגל-עגולה שלא להגיד כלום זה בעצם כן להגיד משהו. משהו נוצר מלא להגיד כלום! לא להגיד כלום הוא מקור ליצירת אנרגיה!

בתוך שבוע הוא יצר מכונה ענקית.

www.eamesoffice.com/the-work/solar-do-nothing-machine

בתחתית המכונה היו מאה אנשים שלא אמרו כלום. בראש המכונה היה גלגל גדול שהזרים מים לעיר הבירה. המדען רגל-עגולה גילה שמאה אנשים שלא אומרים כלום יכולים ליצור די אנרגיה כדי להזרים מים לעיר הבירה במשך יום שלם!

בינתיים, גילה מדען אחר בעיר הבירה תגלית אחרת. שמו היה רגל-אליפסה ראש-אליפסה לחיים-אליפסה, או בקיצור, המדען רגל-אליפסה. המדען רגל-אליפסה לא היה גדול המדענים. למעשה, הוא היה עצלן. שאיפתו הגדולה ביותר הייתה לא לחשוב על כלום.

במשך שנים ניסה המדען רגל-אליפסה לא לחשוב על כלום. אך בכל פעם שניסה, משהו הפריע לו. נחוש בדעתו להגשים את שאיפת חייו נדד המדען רגל-אליפסה למדבר, כדי שיוכל לא לחשוב על כלום בלי שיפריעו לו. אבל לא משנה עד כמה השתדל, משהו בכל זאת חדר בכל פעם אל מוחו. ואז, באמצע לילה אחד במדבר, עלה בראשו של המדען רגל-אליפסה רעיון מבריק: לא לחשוב על כלום זה בכל זאת לחשוב על משהו! משהו נוצר מלא לחשוב על כלום! וזה יכול להיות מקור ליצירת אנרגיה!

שבוע אחרי שחזר לעיר הבירה הוא בנה מכונה עצומה.

בתחתית המכונה היו מאה אנשים שלא חשבו על כלום. בראש המכונה היה גלגל גדול שיצר רוח שקיררה את כל הבניינים בעיר הבירה. המדען רגל-אליפסה גילה שמאה אנשים שלא חושבים על כלום יכולים ליצור די רוח בעיר הבירה למשך יום שלם!

יום אחד החלו המדענים רגל-מרובעת ראש-מרובע לחיים-מרובעות, רגל-עגולה ראש-עגול לחיים-עגולות ורגל-אליפסה ראש-אליפסה לחיים-אליפסה להתחרות ביניהם. תגליתו של מי חזקה ביותר? מה יוצר יותר אנרגיה? לא לעשות כלום? לא להגיד כלום? או לא לחשוב על כלום?

וכך, מאה אנשים שלא עשו כלום התחרו במאה אנשים שלא אמרו כלום שהתחרו במאה אנשים שלא חשבו על כלום.

כל תושבי עיר הבירה נכחו באירוע. משפחות שלמות הביאו איתן אוכל ונעצו עיניים במאה האנשים שלא עשו כלום, במאה האנשים שלא אמרו כלום ובמאה האנשים שלא חשבו על כלום. זה היה האירוע הכי מרגש בשנה! כולם ראו בבירור שלא לחשוב על כלום עושה פחות מלא להגיד כלום, ושלא להגיד כלום עושה פחות מלא לעשות כלום. למעשה, לא לעשות כלום התברר כ'עושה המשהו' הגדול ביותר, אחרי פשוט לעשות משהו.

וכך, כל המכונות בארץ כל האגדות החלו לפעול על אנרגיה של עשיית כלום. פורסמו מודעות דרושים שחיפשו אנשים שהיו טובים בלא לעשות כלום. צעירים ברחבי המדינה כולה קיבלו מהוריהם מכתבי המלצה שתיארו עד כמה ילדיהם טובים בלא לעשות כלום.

השיגעון הזה נמשך עשרים שנה. אולם בסופו של דבר קיבלו כולם משכורת כדי לא לעשות כלום, ואיש לא עשה דבר. העיר הגיעה לסף התמוטטות. הטכנולוגיה ננטשה, והמדען רגל-מרובעת נשלח לבית הסוהר על כך שהביא את החברה אל סף הרס עצמי.

מילותיו האחרונות במשפט שנערך לו היו: 'לא הייתי צריך לעשות את זה. הייתי צריך לעשות לא כלום.'

מאותה נקודה ואילך הקפידו מדענים תמיד שלא לעשות כלום. זאת הסיבה לכך שאין כיום מדענים בארץ כל האגדות.

תגובות

2 Comments

 • דניאל רמבישבסקי
  On דצמבר 20, 2020 4:10 pm 0Likes

  הסיפור נחמד. הפתיחה טובה, והתובנה מעניינת, אבל בפעם השלישית תגלית ה'לא לעשות כלום' הרגישה קצת מאולצת.
  אהבתי את תחרות אי-העשייה, הקונספט היה משעשע מאוד. חסרה בו איזו מסקנה בסוף התחרות והסיפור.

 • ברי אלצופין
  On פברואר 12, 2021 6:50 pm 0Likes

  סיפור פילוסופי מעורר מחשבה ומשעשע. יכול להיות השראה נהדרת לסרטון הנפשה או רומן גרפי. כשקראתי את הסיפור חוויתי אותו בדימיוני כסרט אנימציה קצר.

השאר תגובה

דילוג לתוכן