אהרון האופטמן                                                             9.1.2024

צוות אתר "פנטסיה 2000" אָבֵל על אובדן חבר יקר, ד"ר עמנואל לוטם, שהלך לעולמו ב-6 בינואר 2024.

אולי מוטב לומר, הלך לעולמותיו. העולמות האינסופיים של מדע בדיוני, פנטסיה, מדע, ידע, תרבות. בכל אלה הצטיין. לא היה מי שתרם יותר מעמנואל, כעורך ומתרגם מוביל, לקידום ספרות המד"ב והפנטסיה בישראל, כמו גם ספרות העיון בתחומי מדע – כשבכל אלה הקפיד על איכות ומצוינות. מאות הספרים שתרגם וערך, ביסודיות והקפדה ומתוך אהבה גדולה לתכניהם, יעידו.

הוא מזוהה במיוחד עם תרגומי המופת של "חולית" (מאת פרנק הרברט) וספרי טולקין, אבל כאמור היו מאות. תקצר היריעה מלפרט כאן את שפע ההברקות הלשוניות-תרגומיות שלו (הן ראויות למאמר נפרד, ורק אזכיר שכבר יש בנמצא מחקרים אקדמיים שהוקדשו לכך).

הידע הנרחב והרב-תחומי של עמנואל עורר השתאות וקנאה (אצלי לפחות). לא רק בספרות, אלא גם במדע (כאמור, הוא תרגם שפע של ספרי עיון מדעיים). לא פעם הייתה לי הרגשה שיכולתו להבהיר וללמד סוגיות שונות במדע אינה נופלת מזאת של מדענים, ואולי אף עולה עליה, אף כי השכלתו הפורמלית הייתה בכלל בעולמות אחרים – מזרחנות וכלכלה…

עמנואל היה גם ללא ספק עמוד תווך של קהילת חובבי המד"ב והפנטסיה בארץ. הוא היה אחד המייסדים של האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטסיה, וכיהן כיו"ר הראשון שלה. כפי שזכיתי להימנות עם חבריו, זכיתי להיות לצידו בין המייסדים, כאשר ניסחנו את מטרות האגודה באותה פגישה מיתולוגית בקפטריה של "המועצה הבריטית", אי-אז בשנת 1996.

מאז ועד היום הוא השתתף, אם בארגון ואם כמרצה מבוקש, ברוב כנסי האגודה, אם לא בכולם. והוא עמד גם מאחורי יוזמה מעולם אחר: כנס "ארמגדון" הבינלאומי שהיה אמור להתקיים בהר מגידו בפרוס המילניום, בשנת 2001 (לא יצא לפועל למרבה הצער, אבל העיקר הרעיון!)

ואחרון חביב, שאל לנו לשכוח: עמנואל נמנה עם חברי המערכת של כתב העת  "פנטסיה 2000" (המודפס, כן, המודפס), החל מגיליון 38.

יהי זכרו ברוך בכל העולמות, המציאותיים והבדיוניים גם יחד!

בתמונה: עמנואל לוטם (יושב) באירוע השקת גיליון 45 של פנטסיה 2000, אוקטובר 2008. עומדים: מימין אהרון האופטמן, משמאל אלי טנא


למעוניינים לדעת עוד על עמנואל ופועלו, מומלצת הכתבה של רמי שלהבת "המדע והבדיון של עמנואל לוטם", באתר מכון דוידסון של מכון ויצמן למדע.     

תגובות

דילוג לתוכן