יורם אורעד                                                                                 6.11.2022

זה הסיפור השלישי של יורם אורעד באתר פנטסיה 2000, ושני מאמרים שלו פורסמו ב"מד"בלוג". יורם עוסק בפיתוח תוכניות לימודים וכתיבת ספרי לימוד, והוא בעל הבלוג (המומלץ) קסם הטכנולוגיה. בסיפור שלפנינו מתגלה שמשהו מוזר מאוד וחריג קורה לגזע תבוני מסוים…


מה לא בסדר אתם?

"משהו לא בסדר…" שידר מפקד המסע מחשבה אל סגנו, בעוד החללית הענקית עושה את דרכה אל עבר כדור הארץ כששיירה ארוכה של חלליות נשרכת מאחוריה.

"מה?" השיב הסגן בתמיהה.

"משהו לא בסדר עם היצורים האלה", פירט המפקד. שניהם השקיפו אל התמונה התלת ממדית המוגדלת והמרהיבה של כדור הארץ, שריחפה מול עיניהם במלוא הדרה בחדר הפיקוד של החללית. מעבר לחלון הענק נראה כדור הארץ כנקודה זעירה, כמעט בלתי מובחנת, בתהומות השחור של החלל.

"וזה נורא, פשוט נורא", הוסיף.

"מה לא בסדר אתם"? שאל הסגן.

"לא בסדר, בהחלט לא בסדר". חזר המפקד באופן סתום על דבריו, מבקש לחזק את המחשבה שלו עצמו, כאילו איננו בטוח בה לחלוטין.

"ותדע לך שאני חושב את זה רק לך, עדיין לא לאחרים," אמר המפקד.

"פשוט לא רוצה לקלקל לכולם את המסע המרתק הזה…" הוסיף. "מכל מקום עדיין לא". הוא שידר אל סגנו משהו הדומה לפלבול עיניים, עצבנות כלשהי.

ספינת החלל שלו הייתה בראש שיירת ספינות החלל הענקיות שעשו את דרכן אל כוכב הלכת. מהורהר, הביט בספינות החלל הנעות בעקבותיו. מלפניו נראתה השמש, עדיין כנקודת אור לא מרשימה. בעוד ימים ספורים תגיע השיירה אל קרבת כדור הארץ. אז, ייצרו יושביה תקשורת עם היצורים התבוניים שהתגלו בו. התרגשות אחזה בו בחושבו על כך, אך גם דאגה, עקב הבעיה שגילה, בעיה שעוד לא ידע להגדיר את מהותה.

"אתה מוכן להסביר לי מה לא בסדר אתם?" ביקש הסגן. "הרי בדקנו שוב ושוב את מהותם של היצורים האלה וניתחנו את המידע שהתקבל עליהם מהיבטים כל כך רבים. הבנו שהם יצורים אינטליגנטיים, יצירתיים, רגישים, חברתיים. הבנו גם שהם חיים בציוויליזציה, אפילו בציוויליזציה טכנולוגית."

"כמובן עד כמה שאפשר להגדיר את הטכנולוגיה הפרימיטיבית שלהם כטכנולוגיה של ממש," הוסיף בהסתייגות תוך כדי כך שהוא משדר למפקדו תשדורת שפירושה עקימת אף.

"רגע…בעצם אולי אתה מתכוון לטכנולוגיה הפרימיטיבית שלהם?" שאל הסגן. "זו הבעיה?"

"לא, עזוב, אין לי שום בעיה עם הטכנולוגיה שלהם. נכון שהם נמצאים עדיין בשלב די פרימיטיבי של התפתחות טכנולוגית, אבל הם בהחלט בדרך הנכונה. זה עוד יתפתח. לא, זה לא העניין."

"אז מה זה?"

"תקשיב, אנחנו מקליטים אותם כבר אלפי שנים. אז בדקתי תמונות מהעבר, לא תמונות של הציוויליזציה עצמה ולא תמונות של התפתחותה. במלים אחרות אני לא מדבר על מבנים, ערים, חלליות המקיפות את כוכב הלכת שלהם, תחנות ממסר ומכשירים אחרים. לא, לא, ממש לא. עשיתי בדיקה אחרת לגמרי, בדקתי את העבר האישי של פרטים בה, של אנשים בודדים."

"אלפי תמונות, אולי רבבות." הוסיף.

"ולמה עשית את זה?"

"מתוך סקרנות, סקרנות גרידא. אתה הרי מכיר אותי טוב. אתה יודע שאני סקרן מטבעי."

"ומה גילית שגורם לך לחשוב שמשהו בהם לא בסדר?" הסגן הגדיל עוד ועוד אזור על פני כוכב הלכת המרהיב המרחף מולם ובחן בקפידה תמונה של מכונית נוסעת שהופיעה לפניו.

"אני רואה כאן שלושה נוסעים במכונית הזאת. אני לא מבחין בשום דבר מוזר. הוא הסיט את המיקום ועבר לתמונה שבה נראתה קבוצה קטנה של נשים וגברים יושבים בבית קפה ומשוחחים ביניהם בהתלהבות. "הנה קבוצת בני אדם המשוחחים ביניהם. הם עושים שימוש בקול כדי לתקשר ביניהם. נכון שזה קצת מוזר אבל לא חריג במיוחד. כבר יצא לנו לראות כל מיני מוזרויות של תקשורת. אז מה בדיוק לא בסדר? לי הם נראים בסדר גמור."

"כן, אבל…"

הסגן המתין בסבלנות להסבר…

…ההסבר לא הגיע.

"יכול להיות שזה בכל זאת קשור לרמת האינטליגנציה שלהם, אולי לרמת הטכנולוגיה שלהם. אני לא בטוח, אבל זאת אפשרות", שידר המפקד.

"רגע, אבל אנחנו יודעים שהם אינטליגנטיים. לא?"

"נכון." אמר המפקד. "אבל השאלה היא עד כמה אינטליגנטיים. זה עדיין לא כל כך ברור לנו. אתה יודע, יש רמות שונות של אינטליגנציה."

"וכפי שאנחנו יודעים, גם הרמה הטכנולוגית שלהם היא לא משהו," הוסיף הסגן.

"זה נכון."

השתררה שתיקה.

טוב, אני מודה…אני לא מצליח להסביר את עצמי, אני לא מצליח להתרכז." שידר המפקד.

"ואני לא מצליח להבין". אמר הסגן בהַתְרָסָה. חוסר סבלנות, שאי אפשר היה להסתירה, ניכר בנימה בה שידר את תשובתו.

"אולי זה בכל זאת משהו בצורה שבה הם מתקשרים ביניהם?" שאל, בהצביעו על קבוצת הנשים והגברים שבבית הקפה.

"לא."

"אולי אלה הבעות הפנים הייחודיות שלהם שמשתנות באופן מוזר כשהם מתקשרים ביניהם?"

"לא. זה… זה משהו שקשור לעבר שלהם…לא, בעצם לעתיד שלהם."

"איזה עבר ואיזה עתיד? אני מאבד אותך."

"לא… לא, עזוב …" השיב המפקד, מתקשה להסביר את עצמו. אני מתכוון…"

"מה עובר עליך?" שאל הסגן בשמץ של דאגה.

"אני באמת לא מצליח להסביר את עצמי". הודה לבסוף.

הסגן היה מבולבל לגמרי.

"אני יודע מה עובר לך בראש", אמר המפקד.

"מה?"

"שאיבדתי את שפיותי."

"ממש לא…" היסס הסגן, כשבינו לבין עצמו לא פסל את האפשרות הזו.

"לדעתי אתה פשוט עייף. המסע הזה אימץ אותך יותר מדי, התיש אותך. לא פלא, חלפו מאות שנים מאז יצאנו לדרכנו. כבר הגענו למערכות שמש כל כך רבות ועשינו שם כל כך הרבה עבודה… והמסע הזה מחייב אותך בקבלת אינספור החלטות כל העת. אז אולי תנוח?" הציע.

המפקד גיחך. "אתה לא מבין."

השתררה שתיקה ארוכה.

"מכל מקום," המשיך הסגן המבולבל, "אנחנו מגיעים כמעט למסלולו של פלוטו ובמלים אחרות נותר לנו רק עוד זמן קצר למדי עד שנגיע ליעד, בעצם ימים ספורים. אז אולי בכל זאת תנוח קצת?" הוא הביט במפקדו ושידר אליו שדר של דאגה מהולה בתמיהה בעודו תוהה אם לעדכן את עמיתיו למסע.

"האם קיימות תקנות כלשהן הנוגעות להשתבשות מצבו הנפשי של מפקד מסע?" הרהר. "אני צריך לעיין שוב בספר התקנות ולבדוק זאת." ציין לעצמו.

"אולי הוא צודק", הרהר לעצמו המפקד. "יכול להיות שאני זקוק למעט מנוחה." הוא העביר את תודעתו למצב שינה.

הסגן הרהר בעניין והחליט שבינתיים לא ידווח על התקרית המוזרה והסתומה, לפחות עד אחרי שתסתיים מנוחתו של המפקד. לא צריך להיחפז בהסקת מסקנות.

וכן… הוא גם יעיף מבט בספר התקנות.

שנתו של המפקד

שנתו של המפקד הייתה טרופה. בחלומו שעטו לעברו יצורים ארציים משונים ותבעו ממנו לפתור בעיה, אבל ככל שניסה לא עלה בידו להבין מהי אותה הבעיה, בוודאי שלא לפתור אותה. אחד אחרי שני הם התנפלו עליו ותבעו ממנו בתקיפות את פתרונה של בעיה שכלל לא ידע מהי. הם איימו עליו שאם לא יפתור את הבעיה הם יביישו אותו בפומבי.

כן, לפני כולם. אפילו לפני הממונה עליו.

הוא היה נסער.

שנתו נדדה.

מפקד המסע התעורר…

לא משום שהגיע זמן ההשכמה שאותו כיוון בתודעתו. להיפך, זמן ההשכמה היה עוד הרחק לפניו. לא, זה היה משום שבתוך מעבה שנתו, מבעד לחלום שהסעיר את רוחו, הבליחה לפתע בתודעתו מהות הבעיה. בזהירות, עבר שוב על כל מה שנגלה לו בהקלטות העבר וההווה של היצורים על פני כדור הארץ.

הוא כשל שוב ושוב כשניסה להסביר לסגנו את הבעיה פשוט משום שהוא בעצמו לא הבין אותה.

אבל עכשיו היה הכול ברור וצלול כבדולח.

לפני שיסביר לו את הבעיה, הפעם, כך קיווה, בהצלחה, בחר לצפות שוב בהקלטות באופן מסודר, ולחשוב היטב כיצד לנסח את ההסבר שיציג לפניו בלי להתבלבל, בלי לגמגם.

הוא לא רצה להיראות משונה.

הוא ידע שהתקנות מחייבות את סגן מפקד המסע לדווח על כל חריגה בהתנהלותו של המפקד.

והוא לא רצה להתבזות. בוודאי לא עתה, כשזה כל כך ברור לו.

ממש לא.

אבל יותר מכל וחשוב מכך… הוא לא רצה שמשהו ימנע ממנו להסביר את הבעיה שזה עתה הבין את מהותה.

האמת המרה

"אתה רואה את האיש הזה?" הקרין המפקד את תמונתו של איש לבוש בגדי קיץ קלילים וצבעוניים, שהלך במרץ ברחוב, מצויד בסמרטפון ונושא תיק קטן.

הסגן השיב לו שדר של הנהון. הוא המתין בסבלנות להמשך דבריו, חושש שמא ידבר שוב באופן מוזר, מטריד. אם אכן זה מה שיקרה לא תהיה לו ברירה אלא לדווח לממונים על המפקד.

"מה שאתה רואה כאן זה מעכשיו, כן?" אמר המפקד.

"ברור," השיב הסגן בתמיהה.

המפקד הפעיל את מזהה הישויות ואיתר את האיש בנקודות זמן שונות.

"אלה תמונות מן העבר שלו." הוא הציג בזו אחר זו תמונות של אותו האיש בנקודות זמן שונות – לפני עשרים שנה, שלושים שנה וחמישים שנה. בתחילה הציג את התמונות בסדר כרונולוגי הפוך –  מההווה לעבר ולאחר מכן מן העבר להווה.

"מה אתה רואה בתמונות?" שאל.

"ברור, את אותו האיש כפי שהיה בעבר, לפני שנים, לעומת האיש כפי שהוא נראה עכשיו."

"כן", אישר המפקד.

"ומה מיוחד בזה?" תמה הסגן.

"רואים שככל שהשנים חולפות הפנים שלו משתנות, ממש רואים את זה," הסביר המפקד. "וגם הגוף כולו משתנה, אבל בזה קשה יותר להבחין."

הסגן הסכים עמו.

"ככל שחולפות השנים רואים יותר קמטים, רואים שהעור רפוי יותר, רואים ש…".

"נו?" קטע אותו הסגן בעצבנות מסוימת.

"ומה זה אומר לדעתך?"

"אין לי מושג." כפי שאתה יודע, יש כל מיני סוגים של יצורים ביקום, המוני סוגים. כל סוג והייחוד שלו, כל סוג והמוזרוּיוֹת שלו. כבר ראינו יצורים שבמהלך הזמן משנים צורה, צבע, מרקם, גובה, ואחר כך חוזרים לצורתם הקודמת או לא חוזרים אליה. ראינו אפילו יצורים שבמהלך הזמן גופם הופך לשקוף. ראינו כאלה שצורת גופם הפכה מכדורית או אליפסואידית לקובייתית או פירמידלית. ראינו יצורים שהלכו על רגליים ולפתע איבדו את רגליהם והחלו לרחף. ראינו אפילו יצורים שהפכו מבעלי רגליים לזוחלים ומזוחלים לבעלי רגליים. וכן הלאה וכן הלאה. מה מיוחד בזה?"

"שמת לב לתנועה של האיש?" שאל המפקד.

"מה מיוחד בה?" לא הבין הסגן.

"כאן הוא בנקודת זמן מסוימת", ציין המפקד. בתמונה נראה האיש הולך במרץ.

"והנה הוא כאן, חמישים שנה לאחר מכן". בתמונה נראה האיש הולך לאיטו.

"אתה לא שם לב לשינוי בתנועה?"

"כן, הוא הולך לאט יותר."

"ומה זה אומר לדעתך?" הקשה המפקד.

הסגן התקשה להבין.

"שים לב," אמר המפקד. הוא הראה לסגנו את דמותה של אישה מלפני מאה שנה המהלכת לה בגנדרנות בשדרה יפה של עיר. ניכר היה שהיא גאה בהופעתה ובהילוכה. לאחר מכן הראה לו את אותה האישה כפי שהייתה לפני חמישים שנה. הפעם היא הילכה במרכז מסחרי הומה אדם. "בין שתי התמונות חלפו חמישים שנה, נכון? מה אתה רואה?

הסגן חכך בדעתו. "אותו דבר כמובן. הפנים משתנות והגוף כולו משתנה, מתקמט. כמו שאמרת קודם – הכל מקומט יותר, רפוי יותר ועוד."

"נכון" אישר המפקד. "וגם התנועה איטית יותר ויציבה פחות."

"ועכשיו אני עובר עוד חמישים שנה קדימה, אל ההווה, זאת אומרת מאה שנה לאחר התמונה הראשונה."

"בוא ננסה למצוא אותה עכשיו." הוא הפעיל את מזהה הישויות ולא הצליח למצוא דבר.

"וזה תקף גם לגבי אנשים אחרים." הוא הפעיל את ההליך על חמישה אנשים נוספים.

"אותו דבר בדיוק". אמר המפקד. "זאת אומרת אתה לא מוצא אותם יותר."

"לעולם לא". הדגיש.

"ואתה יודע מה זה אומר?"

הסגן השיב בשלילה.

"תחשוב חזק, תחשוב חזק."

השתררה שתיקה.

"לא יודע." הודה הסגן, מבולבל מעט ונבוך.

"קוראים לזה הזדקנות. זוהי תופעה נדירה ביקום, אבל היא קיימת. לצערנו. יכול להיות שלא נתקלת בה. אתה הרי בקושי בן אלף שלוש מאות וארבע שנים. אני כבר בן יותר מארבעים ואחד אלף ושלוש מאות שנה וכבר יצא לי לראות כמה דוגמאות לכך."

"אבל זו איננה סתם הזדקנות." הוסיף "זה הרבה יותר חמור מכך".

הסגן המתין במתח להמשך.

 "זו הזדקנות שאחריה מגיע מוות…כן, מוות" אמר בהדגישו את המילה מוות.

"אנחנו מכירים מוות בתופעות טבע שונות, אבל רק בתופעות טבע של עצמים דוממים או של צמחים או של בעלי חיים מסוימים. למשל, כוכבים וכוכבי לכת נולדים, מתפתחים ואז מתים, חרקים נולדים ומתים, ציפורים נולדות ומתות, זוחלים נולדים ומתים. לעומת זאת, כמעט איננו מכירים מוות ביצורים תבוניים שכבר פיתחו טכנולוגיה, מלבד דוגמאות נדירות.

"מכל מקום, בוודאי שלא מוות של יצורים תבוניים ברמת האינטליגנציה שלנו או קרובה לה."

"מוות של יצורים תבוניים… מוות". חזר אחריו הסגן באימה. "כן, שמעתי על זה," הוסיף בחלחלה. "אבל מוות ביצורים תבוניים זה משהו תיאורטי, לא?"

"אז הנה התיאוריה בהתגשמותה," אמר המפקד קצרות בהביטו בעצב בתהומות החלל הפרושים לפניהם.

כדור הארץ, הנקודה הקלושה שנשקפה מרחוק, טבלה בתהומות החלל, כמעט בלתי מורגשת.

"תבין", אמר המפקד. "אנחנו יצורים ברמת אינטליגנציה כזו שאפשרה לנו לפתח טכנולוגיה המבטלת את ההזדקנות וגם את המוות. מין עיסקת חבילה כזאת שיש בה רק פלוסים – לחיות לנצח וגם ללא הזדקנות כלל."

"והאמת היא שזה גובה מאיתנו מחיר די כבד," הוסיף.

"למה אתה מתכוון?" תהה הסגן ושידר שדר שמשמעותו הרמת גבה.

"תראה," השיב המפקד. חיי נצח משמעותם היא הכרח להגביל את הילודה, להגבילה מאד, ללא פשרות, וגם לאסור מפרטים בחברה שלנו להוליד באופן עצמאי, כדי למנוע כאוס שיתבטא בחוסר שליטה בילודה. אז הגבלנו מאד את הילודה שלנו עד כדי כך שמועצת הילודה מתכנסת רק אחת לשנה כדי להחליט מתי להביא לעולם את מאה הפרטים הבאים לציוויליזציה שלנו ואילו תכונות ייחודיות להעניק להם, החלטות לא פשוטות. כך זה קורה כבר מאות אלפי שנים."

"וכדי למנוע תחושה של קיפוח כלפי פרטים בחברה שלנו בנוגע להולדת ילדים, התקבלה החלטה לבצע את ההולדה המועטה שאנחנו מתירים, באמצעות מכונות. אלה הן מכונות ההולדה המוכרות. אחרת היינו מזמינים לעצמנו צרות צרורות משום שפרטים בחברה שלנו היו מתרעמים, ובצדק, על אלה שמקבלים את הזכות להביא פרטים חדשים לעולם בעוד עליהם נאסרת ההולדה. והאמת היא שלמכונות ההולדה שלנו אין הרבה עבודה במאות אלפי השנים האחרונות," גיחך.

"ואני אפילו זוכר את ההתכנסות שדנה בהבאתך שלך לעולם," הוסיף.

"לא ידעתי את זה," השיב הסגן בהפתעה.

המפקד החזיר לו שדר של הנהון המלווה במשהו שיכול להתפרש כחיוך. "אני זוכר זאת היטב משום שהשתתפתי במפגש השנתי של מועצת הילודה שבו הוחלט על הבאתך לעולם."

"אבל הם," אמר בחמלה והביט נוגות בכוכב הלכת, "עדיין לא הגיעו לשלב הזה. החיים שלהם מוגבלים, מוגבלים באופן מעורר רחמים."

"מדהים." הוסיף.

"היקום מזמן לנו הפתעות רבות", המשיך.

"ולפעמים אלו הן הפתעות נוראות." אמר בנמיכות רוח.

פחד אפל חילחל אל תוך תודעתו של הסגן.

השתררה שתיקה רועמת.

"זהו זה." אמר המפקד והביט בעצב אל המרחב השחור, זרוע הכוכבים.

 "הרבה עבודת תיקון מחכה לנו כאן," הִפְטִיר, בהביטו בכוכב הלכת שאליו מועדות פניהם.

תגובות

33 תגובות

 • aharonh
  On נובמבר 10, 2022 12:12 pm 0Likes

  מעניין מה רמת האינטליגנציה של עצים שחיים אלפי שנים…

 • YORAMORAD@GMAIL.COM
  On נובמבר 12, 2022 5:24 pm 0Likes

  לא יודע אבל בטח הם שמים בכיס הקטן שלהם את בני האדם.

 • AaronNus
  On מאי 21, 2024 12:36 pm 0Likes

  right here jaxx walett

 • ManuelDus
  On מאי 27, 2024 2:38 am 0Likes

  Вписки Москвы – вызвать девочек, элитные девочки москвы

 • Charlesglulp
  On מאי 27, 2024 4:17 pm 0Likes

  mega ссылка – площадка мега даркнет, как зайти на мега

 • KulikJaw
  On מאי 29, 2024 7:06 am 0Likes

  На сайте https://trart.ru/ почитайте информацию, которая касается психологии. Так вы узнаете о том, каким образом сохранить отношения после того, как рождается ребенок. Также рассказываются основные причины конфликтов между свекровью, невесткой. Опубликованы данные, которые касаются причин появления семейного кризиса. Вы узнаете о том, каким образом эффективней пережить измену. Вы узнаете о самых эффективных и рациональных методиках, которые помогут вернуть в отношения страсть.

 • TuwodhKap
  On מאי 30, 2024 12:06 pm 0Likes

  На сайте https://smsi.vip/ вы сможете зарегистрироваться для того, чтобы воспользоваться сервисом смс активаций. Только для вас очень быстрый прием сообщений, огромный выбор сервисов для того, чтобы осуществить смс активацию. Также доступна и переадресация звонков на свой номер. Вы сможете воспользоваться арендой номера для того, чтобы отправлять, принимать смс. Для всех клиентов предоставляются индивидуальные номера. Все, что необходимо – просто пополнить баланс, а затем подобрать услугу.

 • pharmacy
  On יוני 2, 2024 1:22 am 0Likes
 • antsetrers
  On יוני 3, 2024 2:03 pm 0Likes

  Заказать Вентилятор радиальный ВЦ 14-46 по оптовым ценам от завода производителя ООО Гевей можно на сайте https://vent-climate.ru/ Так же производим вентиляторы промышленные радиальные В

 • Alekspraby
  On יוני 3, 2024 4:08 pm 0Likes

  MIGRANT SUPPORT предлагает помощь в получении номера PESEL и гарантирует разумные цены. Квалифицированные специалисты компании, взявшись за вашу задачу, приложат максимум усилий для ее выполнения. https://migrant.support/poluchieniie_nomiera_pesel – сайт, где узнаете, для чего нужен песель и как, сделать его удаленно. Мы быстро и качественно оказываем помощь, а также предлагаем абсолютно бесплатно консультацию. К своим клиентам относимся лояльно, и делаем все, чтобы их ожидания были оправданы. Вы точно не пожалеете о своем выборе, обращайтесь!

 • Kennethgeddy
  On יוני 5, 2024 1:29 am 0Likes

  Сувенирная продукция с логотипом и корпоративный мерч на заказ в Москве
  https://canvas.instructure.com/eportfolios/2940559/Home/_____________

 • StephenOrelf
  On יוני 7, 2024 3:36 am 0Likes
 • jlovaamupe
  On יוני 15, 2024 1:38 pm 0Likes

  На сайте http://nemans.ru вы сможете приобрести всю необходимую продукцию, включая пакеты с ручками, фасовочные пакеты, мешки полипропиленовые, пленку армированную, полиэтиленовую. Также в разделе имеется ветошь, ароматное мыло, перчатки, черенки, бытовая химия, ведра и многое другое, что вы сможете заказать прямо сейчас. Среди рекомендованных товаров находятся вязаные перчатки, туалетная бумага, хозяйственное мыло, неткол. Вся продукция отличного качества, надежная и наделена длительными сроками эксплуатации.

 • vlovamof
  On יוני 17, 2024 1:30 pm 0Likes

  Adguard является лучшим решением для блокировки вредоносных программ, трекеров, а также навязчивой рекламы. Adguard экономит трафик и расширяет возможности просмотра. Получайте наслаждение от быстрого Интернета без всяких раздражающих элементов. https://adsguard.ru/ – сайт, где у вас есть возможность узнать, для чего необходим блокировщик рекламы. Здесь можно прочитать отзывы и ознакомиться с актуальными ценами. Преимущества AdGuard: доступность на любой платформе, защита конфиденциальности, родительский контроль. Сделайте свой интернет безопасным!

 • Aaronlet
  On יוני 22, 2024 5:01 am 0Likes
 • CalvinLOold
  On יוני 22, 2024 6:10 am 0Likes

  Виктория Набойченко сделала для нашего канала заявление,
  Заявление Виктории Набойченко
  касающееся своего бывшего супруга – главного свидетеля обвинения по так называемому уголовному делу "Лайф-из-Гуд"-"Гермес"-"Бест Вей"

 • PatrickDek
  On יוני 22, 2024 4:43 pm 0Likes

  click this site galaxyswapper

 • MichaelDeeld
  On יוני 22, 2024 7:18 pm 0Likes

  «Дело «Лайф-из-Гуд» – «Гермес» – «Бест Вей»: кто такие Набойченко и Комаров?
  Уголовное дело компании Гермес
  ?В уголовном деле, связываемом следствием с компаниями «Лайф-из-Гуд», «Гермес», кооперативом «Бест Вей» и основателем «Лайф-из-Гуд» и «Бест Вей» Романом Василенко, есть два свидетеля, на которых особенно уповает обвинение.

  Это бывший сисадмин российского сегмента иностранной компании «Гермес» Евгений Набойченко, с 2014 года возглавлявший также IT-службу компании «Лайф-из-Гуд», занимавшуюся в том числе сайтом и платежной системой кооператива «Бест Вей». И бывший шофер Романа Василенко Алексей Комаров.

  Набойченко в феврале 2022 года намеренно сломал российский сегмент платежной системы «Гермеса» и повесил сообщение: «Обращайтесь в полицию». Позднее многократно публично выступал с обвинениями Романа Василенко. Комаров утверждает, что возил по поручению Василенко неучтенные наличные деньги.

  Кто эти люди, насколько вызывают доверие их обвинения, содержащиеся в уголовном деле? (В Приморском районном суде Санкт-Петербурга, рассматривающем дело по существу, они пока не выступали.)

  Мы попытались в этом разобраться.
  Вымогатель
  Евгений Набойченко – способный айтишник, на каком-то этапе, по словам его бывшей жены, он возомнил себя имеющим право чуть ли не на партнерство в бизнесе Романа Василенко (см. видеозаявление Виктории Набойченко, данное ютуб-каналу, поддерживающему пайщиков кооператива «Бест Вей»). При этом его коллега – ведущий IT-разработчик компании «Лайф-из-Гуд» и кооператива «Бест Вей» Роман Роганович – сообщил на судебном заседании Приморского районного суда, что Набойченко вряд ли в состоянии во что бы то ни было придумать какой-то позитивный проект – из-за, как намекнул Роганович, скромности творческих способностей Набойченко.
  И Евгений придумал схему вымогательства – как ему казалось, беспроигрышную. Насколько нам стало известно от наших источников, Набойченко перед тем, как обрушить платежную систему российского сегмента «Гермеса» в феврале 2022 года, шантажировал Романа Василенко – требовал с него деньги: 170 тыс. евро. При этом, по утверждению Виктории Набойченко, угрожал убийством и увечьями и самому Роману Василенко, и его супруге, и детям. Похвалялся перед (тогда еще) женой своими матерными сообщениями с угрозами, которые он посылал Василенко и его близким.

  Кроме того, он завладел российской клиентской базой «Гермеса» и вымогал у клиентов деньги: свидетельства такого рода нам предоставлены.
  Клеветник
  Помимо этого, он допустил целый ряд публичных высказываний – прежде всего в YouTube, которые Роман Василенко расценил как клеветнические и инициировал по этому поводу уголовное разбирательство. Подавляющее большинство выступлений Набойченко, преимущественно нетрезвых, сейчас удалены.

  Высказывания нотариально заверены, заведено уголовное дело – но расследуется оно ни шатко ни валко, так как расследование, по данным наших источников, тормозит начальник УЭБиПК ГУ МВД России по Санкт-Петербургу и Ленинградской области генерал-майор полиции Вадим Строков, который взял Набойченко под крыло.
  Завербованный
  По словам Виктории Набойченко, Евгений, как и другие функционеры «Лайф-из-Гуд», в начале расследования в отношении компании подвергался обыскам – но потом состоялся удивительный допрос Евгения Набойченко в питерском главке МВД, на который он запретил приходить своему адвокату. После этого допроса Набойченко была предоставлена госохрана и сам он хвастался супруге, что находится под личным патронажем тогдашнего начальника УЭБиПК, который его очень ценит.

  За этим последовал слом платежной системы «Гермеса» и других ресурсов, которыми занимался Набойченко.
  Хулиган, алиментщик и грабитель
  По заявлениям источников, Евгений Набойченко бил супругу и детей. После развода в 2022 году отказывается платить алименты – их выплаты его супруга добивается через суды.
  Пациент наркологов
  По данным наших источников, с некоторых пор у Евгения Набойченко начала нарастать алкогольная, а возможно, и наркотическая зависимость (см. документы, которые нам предоставил источник, знакомый с ситуацией). Он лечился – но постоянно срывался.
  Неуравновешенный, жадный, завистливый
  В целом источники характеризуют его как неуравновешенного, жадного, завистливого человека. По мнению наших визави, эти его особенности использовали работники полиции для инсценировки уголовного дела в отношении компаний «Лайф-из-Гуд», «Гермес», кооператива «Бест Вей» и Романа Василенко.

  Вороватый водитель
  Другой ключевой свидетель обвинения – Алексей Комаров – сообщает в деле, что возил и передавал пакеты с деньгами – однако никакими инкассаторскими операциями в «Лайф-из-Гуд», по данным наших источников, он никогда не занимался. Он выполнял мелкие поручения Василенко, в числе которых – забрать подарки для него от пайщиков кооператива или консультантов сети «Лайф-из-Гуд» для Романа Василенко.

  Через Комарова передавалось множество подарков от пайщиков из регионов. Часть из них до Василенко не доходила. Его спрашивали: «Как сало? Как самогоночка?» А всего этого он, по данным наших источников, не получал.

  Роман Василенко рассказывал коллегам: «Много презентов, о которых мне рассказывали, но которые я так и не нашел. Мне их не жалко, просто плохо то, что я не поблагодарил тех людей, которые мне их подарили от всей души».

  Комарова, как и Набойченко, по нашим данным, завербовал питерский УЭБиПК. По поводу перевозки денег он, по сведениям наших источников, просто лжет – подписывает то, что дают ему подписать в питерском УЭБиПК. И при этом скрывает, что сам воровал подарки, предназначенные для Василенко.
  Кто обвинители?
  Следствие привлекло для выстраивания обвинения малограмотного вороватого водителя и алкозависимого айтишника. На показаниях таких свидетелей точно можно строить обвинение, по которому четверо функционеров «Лайф-из-Гуд» сидят без приговора суда уже более четырех лет и по которому судят отца Романа Василенко – 83-летнего ветерана Вооруженных сил РФ Виктора Ивановича Василенко?

  Вопрос, думаем, риторический.

 • Stevenerami
  On יוני 24, 2024 9:42 pm 0Likes
 • uznecoEmisp
  On יוני 27, 2024 1:33 pm 0Likes

  Visit the website https://www.sparklo.com/ – this is a unique offer for recycling garbage and waste. Our reversible vending machines or spark machines can turn your trash into treasure. Making recycling fun produces proven results! This is a solution from the future! More details on the website.

 • RonaldHaw
  On יוני 27, 2024 1:34 pm 0Likes
 • aviator
  On יוני 29, 2024 5:27 pm 0Likes

  of chance and strategy. Unlike traditional casino games, the Aviator Game involves a virtual plane that ascends
  aviator demo game

 • aryamclofe
  On יוני 30, 2024 10:21 am 0Likes

  Ищите тексты песен? Зайдите на сайт https://txtsong.ru/ где собрано более 185 000 текстов песен от 28 00 исполнителей. Пополнение базы новинками происходит каждый день. Любые группы, любые исполнители – все тексты песен для вас. Подробнее на сайте.

 • Michaelvof
  On יולי 3, 2024 3:15 am 0Likes

  Шале с камином Черногория – Chalet in Montenegro, Porodicne odmaralisne kuce u Crnoj Gori

 • itrijvNus
  On יולי 7, 2024 1:11 pm 0Likes

  На сайте https://best-vendor.ru/product/kabel-avbbshv/ приобретите кабель АВБбШв силовой и с жилой из алюминия, а также изоляцией, шлангом из ПВХ. Вся продукция выполнена из современных материалов, а потому точно не покроется коррозией. В этой компании у вас получится приобрести кабель максимально оперативно и с комфортом. При этом на все конструкции даются гарантии. Установлены привлекательные и честные расценки. Имеются все необходимые микроразмеры, что позволит подобрать вариант в зависимости от предпочтений.

 • Timothymig
  On יולי 11, 2024 1:21 am 0Likes

  navigate to these guys casino glory

 • Samuelglync
  On יולי 15, 2024 11:53 pm 0Likes

  Check This Out Rufus usb

 • Charlesarist
  On יולי 16, 2024 10:45 am 0Likes

  La importancia del equilibrado dinГЎmico Dynamic Balancing para la fiabilidad de las trituradoras

 • vskayBed
  On יולי 17, 2024 2:58 am 0Likes

  Your System – лучший надежный партнер для вас в сфере оборудования для видеонаблюдения. Предоставляем большой выбор качественной продукции. Работаем только с проверенными производителями. Стараемся клиентам обеспечить индивидуальный подход и высочайший уровень обслуживания. Ищете где купить онлайн кабельную продукцию? Y-ss.ru – сайт, где есть возможность приобрести по доступным ценам охранные системы. Ваш заказ доставим в любую точку РФ. Мы работаем для вас без выходных. Как процесс покупок сделать простым, с удовольствием расскажем. Можете связаться с нами удобным для вас способом.

 • RobertSOM
  On יולי 18, 2024 4:06 am 0Likes

  мунжаро купить +в москве – mounjaro препарат, mounjaro купить +в москве

 • dsoakamima
  On יולי 18, 2024 7:25 pm 0Likes

  Вас интересует прокат инвалидных колясок? Деливери плей поможет вам. Гарантируем оперативную доставку и приемлемые цены. У нас коляски исключительно чистые. Вы сможете оплатить заказ только после того, как убедитесь, что коляска полностью соответствует вашим требованиям и находится в отличном состоянии. Ищите инвалидные коляски напрокат цена? Deliveryplay.ru/arenda-invalidnyh-kolyasok – сайт, где можете арендовать коляску. Помимо прочего у нас можно узнать, почему аренда выгоднее приобретения. Обращайтесь к нам, поможем выбрать коляску, которая идеально вам подойдет.

 • GeorgesThurf
  On יולי 19, 2024 4:42 am 0Likes

  На сайте https://penza-evakuator.ru/ закажите звонок для того, чтобы воспользоваться услугами эвакуатора: грузового, легкового. Для того чтобы заказать услугу, необходимо позвонить по обозначенному номеру. Возможна любая форма оплаты, а стоимость начинается от 2 500 рублей. Подача транспорта организуется в течение получаса. Работа в круглосуточном режиме, отсутствуют выходные. Организуется эвакуация мототехники, квадроциклов, малогабаритных, легковых автомобилей, спортивных машин, джипов, внедорожников.

השאר תגובה

דילוג לתוכן